Sütyen Modelleri

Başlıca sütyen modelleri; Destekli, Straplez, Toparlayıcı, Desteksiz, Dikişsiz, Sporcu, Genç Kız, Emzirme, Pamuklu, Protez Sütyenler olmak üzere kategorileştirilebilir. İstediğiniz sütyene karar verdikten sonra özellikle ölçü kısmına dikkat ederek alışverişinizi yapmalısınız. Sütyen alışverişinde cup ve beden ölçülerinin doğru alınması oldukça önemlidir. Yanlış sütyen kullanımı göğüs bölgenizde deformelere neden olabilir. Bu sebeple alışverişlerinizde en doğru sütyeni seçmeye özen göstermelisiniz. Göğsünüz küçükse destekli sütyen kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Balenli sütyenler de küçük göğüsler için oldukça sağlıklıdır. Ancak büyük göğsünüz varsa balen kullanımından kesinlikle kaçınmalısınız. Daha çok kalın askılı ve kalın kemerli sütyenleri kullanmalısınız.

Hamile Sütyen

Hamilelik sürecinde, hormonlara ve süt kanallarına bağlı olarak göğüslerde değişiklikler meydana gelir. Gebelik dönemi için yanlış sütyen tercih etmek, göğsünüzde ve sırtınızda ağrılara neden olur. Bu sebeple daha çok sırt destekli, kalın askılı çamaşır almaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında sütyen kullanımı için bilinmesi gereken bir diğer husus ise hamilelikte sentetik kumaştan uzak kalınması gerektiğidir. Pamuklu sütyenler çok daha sağlıklıdır.

Hamilelik süreci atlatıldıktan sonra emzirme sütyeni kullanımına geçilebilir. Üst kısmından rahatça açılan bu sütyenler hem emzirmeyi hem de kullanımı kolaylaştırır. Gebelikte zarar görmüş olan göğüsleri toparlayıcı özelliğe sahip emzirme sütyeni, aynı zamanda kıyafet altında güzel de görünecektir.

Toparlayıcı Sütyen

Birçok bayanın birkaç saat ayakta kaldığında, bel ve sırt ağrısı yaşamasının sebeplerinden biri yanlış sütyen takmış olmalarıdır. Bunun önüne geçebilmek adına tavsiye edilen temel sütyen toparlayıcı olandır. Hem göğüslerin daha toplu görünmesi için hem de bel ve sırta eşit yük dağılımı için bu sütyenlerin tercih edilmesi uygundur.

Toparlayıcı sütyen alırken kendi sütyen modelinizin bir beden küçüğünü almanız faydalı olacaktır. Alacağınız sütyen modeline karar verdikten sonra alışmanız oldukça kısa sürecektir.

Destekleyici Sütyen

Destekli sütyen, bayanların göğüslerinin daha dik ve dolgun görünmesini sağlayan iç çamaşırlardır. Daha çok push-up ismi ile alınıp satılan bu ürünler, göğsün büyük görünmesinden ziyade daha diri görünmesini sağlar. Bu nedenle destekli sütyenler ile ilgili bilinen, sadece küçük göğüslü bayanlar kullanır inanışı oldukça yanlıştır. Küçük göğüsleri aynı zamanda büyük gösterebilir ancak büyük göğüsleri daha çok biçimli tutmaktadır. Alt kısımdan desteklenen göğsün, daha canlı görünmesi aynı zamanda tüm ağırlığı taşımaması daha sağlıklıdır.