Destekli Sütyen

Bayanların, göğüslerini daha canlı, daha biçimli gösteren destekli sütyenler, günümüzde push-up adıyla satıştadır. Hem büyük hem de küçük göğüslü hanımlar tarafından tercih edilen bu iç çamaşırı, sütyenler arasında en sağlıklı olanlardan biridir. Göğüs bedeninizi göz önünde bulundurarak alacağınız destekli sütyen, göğüs kaslarınızın tüm yükü tek başına taşımasına engel olur. Alttan kıvrımlı bir sünger ile destekli göğüsler, daha rahat daha sağlıklı olacaktır.

destekli sütyen

Destekli Sütyenin Olumlu Yönleri

Göğüslerinizin ölçüsünün küçük olduğundan şikâyetçiyseniz destekli sütyen ile daha dolgun göstermeniz mümkün. Bunun yanı sıra yaşla orantılı olarak sarkma söz konusuysa destekli sütyen daha canlı görünüm sağlayacaktır. Bu tarz bir sütyen, oturtmalı kıyafetlere de hoş bir görünüm katacaktır. Desteksiz olan sütyenler, içi boş olduğu için devamlı çökme yapar. Bu da dar kıyafette çirkin bir görüntüye neden olur.

Destekli sütyenin bir diğer avantajı ise iki göğüs arasındaki mesafeyi kapatmaktır. Küçük olan göğüslerde daha sık görülen bu boşluk, bu sütyen ile doldurulabilir.

Destekli Sütyen Alışverişinde Bilinmesi Gerekenler

Hemen her sütyen alışverişinde dikkat edilen ilk unsur, beden dengesini sağlayabilmektir. Eğer göğüsleriniz küçük, sırtınız geniş ise destekli sütyeninize ek olarak arka kısmı genişletecek bir aparat almalısınız.  Beden sorunu destekli sütyenlerde daha fazla görünür. Çünkü sıkıştırma ya da daraltmaya neden olabilir. Bu sebeple alışveriş sırasında sırt ve göğüs ölçüsünü bir kez daha almanızda yarar var.

Destekli sütyen alırken bilinmesi gereken bir diğer konu ise kumaştır. Penye ya da pamuklu sütyen alırsanız göğüsleriniz daha rahat ve sağlıklı olacaktır.

Yarım Destekli Sütyen ile Tam Destekli Sütyen

Sadece göğüs altından dolgulu olan sütyenler, yarım destekli sütyenlerdir. Yarım destekte cup kısmı göğsün neredeyse yarısını sarar. Bu yarım sarma, küçük göğüslü bayanların kullanımı ile potluk oluşmasına neden olur. Çünkü sütyenin içi, boş kalır. Oldukça bol kıyafetler giyildiğinde yarım destekli sütyenler kullanılabilir. Bunun dışında kullanıma pek de uygun değildir.

Tam destekli sütyenler hem kıyafetlerde hem de çıplak görünürde göğsün toparlanıp daha düzenli durmasını sağlar. Sadece alt kısımdan değil tamamen sardığı için daha hoş bir görünüm kazandırır. Kumaşı penye ya da pamuk olduğu sürece tam destekli sütyenler daha sağlıklıdır.